Zabieg polega na rozbiciu cząstek pigmentu na mniejsze fragmenty. Są one na tyle małe, że mogą być bezpiecznie wchłonięte i wydalone przez organizm. Całkowite usunięcie tatuażu może wymagać przeprowadzenia kilku sesji.  

Ilość zabiegów i czas:

Uzależniona jest od rodzaju, wielkości tatuażu i zastosowanej metody.

Przygotowanie do zabiegu

Podjęcie decyzji o usunięciu tatuażu powinna poprzedzać konsultacja, która pozwoli dobrać odpowiednie narzędzie i ocenić koszty dla oczekiwanych rezultatów. Zdecydowanie na co najmniej miesiąc przed zabiegiem należy unikać opalania miejsca zabiegowego, nie poddawać go intensywnym zabiegom, które mogą prowadzić do nawet niewidocznych uszkodzeń mechanicznych np. peelingów, oraz odstawić leki/preparaty (po konsultacji z lekarzem), które mogą wpłynąć na działanie lasera. Podobne zalecenia dotyczą przebiegu całej serii zabiegów.

Postępowanie po zabiegu

Należy nie wystawiać skóry na promieniowanie słoneczne (również solarium), w przypadku braku możliwości uniknienia słońca należy zabezpieczać skórę kremami z wysokimi filtrami, ponieważ promieniowanie może powodować przebarwienia. Przez kilka dni po zabiegu nie stosować na skórę środków drażniących i wysuszających.

Zaleca się również używanie kremu przyspieszającego gojenie. Powinno się unikać przegrzewania skóry poddanej zabiegowi (np. sauna, gorące kąpiele) oraz zbędnego wysiłku zwiększającego ciśnienie krwi (np. ćwiczeń fizycznych).

Przeciwskazania

  • skłonności skóry do powstawania blizn i bliznowców,
  • choroby tkanki łącznej,
  • przyjmowanie leków fotouczulających,
  • infekcje skórne na przeznaczonym do leczenia obszarze.
  • opalenizna
  • doustna terapia pochodnymi witaminy A i okres do 3 miesięcy po jej zakończeniu

Efekty

Efekty uzależnione są od koloru lub ilości występujących barw, wielkości, gęstość tatuażu – intensywności barwnika, składu chemicznego pigmentu, głębokości jego usytuowania, kolorytu skóry, lokalizacji anatomicznej, indywidualnej reakcji na leczenie (rola układu immunologicznego) i stosowania się do zaleceń po zabiegowych.