Nocne wybielanie nakładkowe to metoda wybielania zębów bezpieczna o skuteczności sięgającej około 90%. Pozwala wybielić zęby o kilka odcieni w ciągu kilku dni.

Usuwa przebarwienia jedynie z zębów – wszystkie wypełnienia, uzupełnienia protetyczne oraz korony nie zmieniają pod jej wpływem swojego koloru. Dlatego też zaleca się wybielanie zębów za pośrednictwem tej metody przed wykonaniem ostatecznych wypełnień kompozytowych, koron, czy licówek, by móc dopasować ich barwę do tej osiągniętej po zabiegu wybielania zębów. Warunkiem uzyskania najlepszych efektów jest również odczekanie dwóch tygodni w celu zagwarantowania optymalnego czasu na ustabilizowanie się koloru zębów.

Na czym polega zabieg?

Na podstawie wycisku szczęki i żuchwy Pacjent otrzymuje celuloidowe, indywidualnie wykonane nakładki z wyprofilowanymi zbiorniczkami na żel wybielający indywidualnie do pacjenta. Tak przygotowane nakładki, które na następnej wizycie są precyzyjnie dopasowywane, zakłada się na noc. Lekarz instruuje pacjenta, jak prawidłowo należy to zrobić: żel należy nakładać na wewnętrzną powierzchnię przednich ścianek nakładki, by wybielaniu poddać przednią część zębów – widoczną dla innych osób. Pacjenci, po odpowiednim przeszkoleniu, sami nakładają żel wybielający do nakładek.

Jaki jest efekt zabiegu?

Po zabiegu zęby są wybielone nawet o kilka odcieni. Duże rozjaśnienie zębów uzyskuje się już po pierwszej nocy. Wybielanie trwa od 7 do 10 dni, a efekt utrzymuje się około 2 lat (w zależności od diety, zabiegów higienizacyjnych oraz palenia tytoniu). Uzupełnienia protetyczne (np. korony i mosty) oraz wypełnienia pozostają bez zmian. W razie potrzeby, po ustabilizowaniu się koloru (co trwa zwykle od 10 do 14 dni), lekarz stomatolog może wymienić uzupełnienia dobierając odpowiedni, jaśniejszy kolor. W czasie wybielania u kilku procent pacjentów występuje przejściowa nadwrażliwość zębów na zimno, ustępująca w ciągu jednego do trzech dni po zakończeniu kuracji.